Sobonadagarna 2024 Programmet klart
 • nyhet
 • Digitalisering
 • Kompetensförsörjning
 • Sobonadagarna
 • Årets Samhällsbärare
27 mars 2024

Programmet för Sobonadagarna klart

Stora komplexa frågor i omvärlden påverkar dig som medlem hos Sobona. Under två dagar är det äntligen dags att få kunskap och inspiration kring hur du som arbetar i ett kommunalt företag kan ta dig an ett antal olika stora samtidsutmaningar.

– Att vara företagsledare i en samhällsnyttig verksamhet i dag är ett svårt och komplext uppdrag, eftersom många faktorer påverkar möjligheter till att utveckla verksamheterna i vardagen. Vi vet därför att kunskap om hur olika problem kan lösas kombinerat med möjlighet att träffa andra i samma sits hjälper våra medlemmar att ta bättre beslut i vardagen, säger Per Nordenstam, vd för Sobona.

Plats för medlemsinflytande

Därför bjuder vi in alla våra medlemsföretag den 22 -23 maj att träffa oss och varandra under Sobonadagarna på Clarion Hotel Malmö Live i Malmö. De medlemmar som har anmält sig till dagarna är varmt välkomna att delta på minglet kvällen innan.

– Sobonadagarna finns för att våra medlemmar ska kunna utöva sitt medlemsinflytande, träffa sin arbetsgivarorganisation och inspireras som arbetsgivare och i sin roll. Vi ser fram emot att få träffa er alla och hoppas på att dagarna ska ge er en skjuts framåt i förståelse och en känsla av att dessa utmaningar finns det stor möjlighet att lösa, säger Per Nordenstam.

Vi på Sobona har samlat ihop frågor som vi vet att många av våra medlemmar brottas med i sin vardag. Vi lyfter och diskuterar frågor som många har på sin agenda just nu.

Utvalda delar av programmet på Sobonadagarna

Digitalisering

 • Vad krävs för att överleva som företag, organisation och region i en tid av oöverträffad förändring? Det kommer Robin Teigland, professor i strategi och digitalisering, prata om under sin inspirationsföreläsning.

Kompetensförsörjning

 • I Kompetenssoffan diskuteras den stora utmaningen att fler äldre behöver mer avhjälp av samhället, men att det samtidigt saknas kompetens och hur synen på kompetens kan behöva utvecklas – och att det kan vara själva nyckeln till lösningen.

Arbetslivskriminalitet

 • Hot i digital form, hot för att påverka beslut eller rena kriminella handlingar för att uppnå ekonomiska vinningar är risker som våra verksamheter kan råka ut för idag. Talare med unika spetskunskaper i ämnet delar med sig av erfarenheter och kunskaper inom området.

AI och digitalisering

 • Marko Tosic föreläser om ChatGPT och hur du kan använda AI på ett praktiskt sätt i din och dina medarbetares vardag.

Organisationsutveckling

 • Tobias Degsell är kreativitetsexpert och kommer att berätta om hur du som företagsledare kan använda samarbete i syfte att uppnå framgång i din organisation.

Prisutdelning

Dessutom delas sex priset av priset Årets samhällsbärare ut. Priserna syftar till att lyfta de medarbetare som varje dag ger lite extra i syfte att skapa ett bättre samhälle för alla.

Priserna delas ut i kategorierna:

 • Medarbetare
 • Ledarskap
 • Innovation
 • Hållbarhet
 • Arbetsmiljö
 • Kompetensförsörjning

Shira Cohen

Projektledare

Populärt just nu

De senaste nyheterna direkt i din inkorg

Få koll på det senaste från Sobona och våra medlemmar, de kommunala företagen. Genom att prenumerera på nyhetsrummet blir du notifierad via mejl så fort vi publicerar nyheter eller pressmeddelanden.

Prenumerera på nyheter och pressmeddelanden
Publicerad: 27 mars, 2024 | Senast uppdaterad: 27 mars, 2024

Relaterat innehåll