Logga

Till dig som är ny medlem - hälsning från branschrådet

Först och främst – välkommen som medlem i Sobona!

En stor del av medlemsdialogen och förankringsarbetet organiseras i branschråd. Genom engagerade och aktiva branschråd har du som medlem en god möjlighet till inflytande i Sobonas verksamhet, samtidigt som Sobonas kansli ges en arena för ömsesidig dialog och kunskap om just din branschs behov.

Vad är ett branschråd?

Sobonas medlemmar delas in ett antal olika branscher, och varje bransch organiseras i ett branschråd. Rådet är ett samverkans- och samrådsorgan för medlemmar och Sobonas kansli.

Branschrådet består av fyra till tio medlemmar och ledamöterna i branschrådet representerar olika verksamhetsinriktningar inom branschen. Rådet strävar efter att spegla variation i vad gäller kön, geografisk spridning samt storlek på företag.

Vad gör branschrådet?

Vanligtvis brukar ett branschråd:

  • Dela information och omvärldsbevaka frågor av relevans för verksamheten
  • Vara ett informellt forum för att diskutera policy, lösningar på utmaningar, benchmarking, med mera
  • Vara en arena där kollektivavtalet bereds och förankras samt ha möjlighet att tillstyrka eller avstyrka förhandlat kollektivavtalsresultat inför formellt beslut i föreningsstyrelsen
  • Vara bollplank för Sobonas förhandlingsverksamhet i arbetsgivarfrågor och under avtalsrörelser
  • Diskutera väsentliga frågor för att stärka branschens förutsättningar
  • Arrangera givande aktiviteter som är till nytta för branschen, såsom branschdag, studiebesök, etc.
  • Få senaste nytt om Sobonas arbete inom exempelvis arbetsmiljö, utbildningar, särskilda medlemserbjudanden och satsningar samt opinionsbildning

Branschrådet träffas cirka fyra gånger per år, både digitalt och fysiskt.

Att delta i Sobonas branschråd har gett mig en unik möjlighet att påverka och stärka de kommunala företagen genom aktivt samarbete och engagerad dialog. Tillsammans arbetar vi för utvecklingen av framtidens arbetsgivarfrågor genom att skapa starka kollektivavtal och driva opinionsbildning som gynnar hela vår bransch” – Sabine Dahlstedt, Förbundsdirektör, VafabMiljö

Var med och påverka

Är du intresserad av att vara med i branschrådet och vill veta mer? Kontakta gärna mig så berättar jag mer.

Vi värdesätter en dialog med samtliga medlemsföretag inom vår bransch och välkomnar därför även inspel kring aktuella frågor inför våra branschrådsmöten.

Med vänlig hälsning,

Mats Rostö, ordförande

mats.rosto@nvoa.se

Publicerad: 27 oktober 2025 Uppdaterad: 27 oktober 2025