Etableringsjobb - nytt avtal på plats från 1 april
Nu finns en överenskommelse om etableringsjobb kopplad till ÖKA-avtalet. Det innebär att personer som beviljas ersättning för etableringsjobb anställs enligt ÖKA, med vissa särskilda regler.
- Vi är glada över att vi nu har ytterligare en pusselbit på plats i kompetensförsörjningsarbetet, säger John Nilsson, förhandlingschef på Sobona.
Här är några exempel på vad överenskommelsen innebär:
Syftet med etableringsjobb
Insatsen ska göra det lättare att anställa nyanlända och personer som varit utan arbete en längre tid. Målet är att anställningen i normalfallet ska leda till en tillsvidareanställning på heltid.
Alltid heltid
Anställning med etableringsjobb ska vara på heltid enligt förordningen.
Två delar i inkomsten
Arbetstagaren får både lön från arbetsgivaren och ersättning från Försäkringskassan.
Arbetsgivarens del uppgår till 8 277 kronor per månad (2026).
Så går det till
Arbetsgivaren och den arbetssökande ska komma överens om anställningen.
Den arbetssökande ansöker om ersättning hos Arbetsförmedlingen, och anställningen kan påbörjas först när beslut om ersättning har fattats.
Nu gällande avtal
Överenskommelsen gäller från och med 1 april 2026. Avtalet är tecknat med:
- Fastighetsanställdas förbund
- Kommunal
- Seko
- Transport
- AkademikerAlliansen
- OFR:s förbundsområde Allmän kommunal verksamhet
FAKTA
Avtalet gäller för Sobonas branscher Besöksnäring och kulturarv, Energi, Fastighet, Trafik, Flygplatser samt Vatten och miljö, det vill säga de branscher som tillämpar Branschöverenskommelserna (BÖK).
Etableringsjobb är en arbetsmarknadspolitisk insats som ska stimulera arbetsgivare att anställa vissa nyanlända och långtidsarbetslösa. Målet är att anställningen ska leda till en tillsvidareanställning på heltid hos arbetsgivaren och att främja sektorns kompetensförsörjning.
För arbetsgivaren kan etableringsjobb vara ett verktyg för att möta kompetensförsörjningsutmaningar genom att bredda rekryteringsbasen och anställa personer som, med rätt kompetenshöjande insatser, senare kan få en anställning hos arbetsgivaren. För arbetstagaren innebär etableringsjobb en möjlighet till anställning med kompetenshöjande insatser och handledning i yrket.
Överenskommelse för arbetstagare i kompetens- och utbildningsanställning, ÖKA, är ett avtal för kompetensförsörjning. Syftet med en anställning enligt detta avtal är att Sobonas medlemsföretag ska kunna ta ett fortsatt samhällsansvar genom att sänka trösklarna in på den reguljära arbetsmarknaden, bidra till ett inkluderande arbetsliv och därmed säkra upp sin kompetensförsörjning på kort och lång sikt.
LÄS MER:
- Läs mer om avtalet i Arbetsgivarguiden (obs inloggning krävs)
- Länk till - Förordning (2022:807) om statlig ersättning för arbete i etableringsjobb – riksdagen.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Mer information för arbetsgivare finns hos Arbetsförmedlingen: arbetsformedlingen.se – etableringsjobb Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- Enklare väg till inkluderande kompetensförsörjning (sobona.se) Länk till annan webbplats.

Populärt just nu
05 februari 2026Arbetsmiljö 2026: några perspektiv att ha med sig
30 januari 2026Sobona beviljas statsbidrag för utveckling av branschvalidering inom tre branscher
17 februari 2026Regeringen vill begränsa offentlig säljverksamhet
12 februari 2026Språket på jobbet: Klarspråk, lärande och kompetensförsörjning
De senaste nyheterna direkt i din inkorg
Få koll på det senaste från Sobona och våra medlemmar, de kommunala företagen. Genom att prenumerera på nyhetsrummet blir du notifierad via mejl så fort vi publicerar nyheter eller pressmeddelanden.
Prenumerera på nyheter och pressmeddelanden