Aktivitetskrav får inte stänga vägar till jobb
Regeringens förslag om aktivitetskrav för personer med försörjningsstöd riskerar att stänga viktiga vägar till arbete. Arbetspraktik måste även fortsättningsvis kunna ske i kommunala bolag, civilsamhället och näringslivet. Det skriver Sobonas vd Per Nordenstam tillsammans med Fremias vd Petter Skogar och SKR:s avdelningschef Monica Sonde i en debattartikel på Altinget.se.
När regeringen nu går vidare med sin bidragsreform, som innebär aktivitetskrav för personer med försörjningsstöd, finns en risk att viktiga vägar till jobb stängs. Utredningens förslag innebär att endast kommunal förvaltning skulle kunna användas för arbetsplatspraktik.
I debattartikeln framhåller skribenterna att detta riskerar att låsa in människor i arbetslöshet och samtidigt försvåra kommunernas arbete. Kommunala bolag, civilsamhället och näringslivet har redan idag en viktig roll i att skapa praktikplatser och vägar till arbete – en möjlighet som måste värnas.
– Aktivitet är inget mål i sig, utan ett medel för att nå jobb, självförsörjning och friheten att välja själv vad man vill göra med sitt liv, skriver debattörerna.
Exempel som Telge Bostäder, Erikshjälpens second hand och Folkuniversitetets Ateljén i Växjö visar hur praktik i verkliga miljöer kan stärka vägen till arbete. Förslaget behöver därför justeras så att alla dessa aktörer fortsatt kan bidra.

Populärt just nu
13 november 2025Ytterligare fyra kvalifikationer är nivåplacerade i SeQF
12 november 2025När forskning och kommunala bolag formar framtidens hållbara städer tillsammans
03 november 2025”Ett nytt arbetssätt blir aldrig bra om individen inte blir inkluderad”
10 november 2025Det handlar om att stärka medlemsnyttan – varje dag
De senaste nyheterna direkt i din inkorg
Få koll på det senaste från Sobona och våra medlemmar, de kommunala företagen. Genom att prenumerera på nyhetsrummet blir du notifierad via mejl så fort vi publicerar nyheter eller pressmeddelanden.
Prenumerera på nyheter och pressmeddelanden