Remissvar på En skärpt miljöstraffrätt och ett effektivt sanktionssystem
Sobona har lämnat synpunkter på betänkandet SOU 2025:14 – En skärpt miljöstraffrätt och ett effektivt sanktionssystem.
Sobona är i huvudsak positiv till förslagen men lyfter särskilt att det föreslagna kravet på vandelsprövning vid miljötillstånd inte bör omfatta kommunala bolag och kommunalförbund som är hel- eller majoritetsägda av kommuner.
Kommuner föreslås ett undantag från vandelsprövning, ett undantag som även bör gälla kommunala bolag, hel- eller majoritetsägda, och kommunalförbund.
– Kommunala bolag och kommunalförbund står redan under omfattande insyn, kontroll och granskning. Att införa ytterligare krav på vandelsprövning innebär en orimlig administrativ börda, utan att tillföra någon faktisk nytta, säger Per Nordenstam, vd för Sobona.
Det finns en problematik i att verksamhet som bedrivs inom kommunala bolag och kommunalförbund träffas av en ökande mängd lagar och regler som inte gäller förvaltningar som utför samma uppdrag. Det främjar inte kommunerna, de kommunala bolagens och kommunalförbundens framtida verksamhet.
Sobona uppmanar regeringen att i den fortsatta beredningen justera förslaget så att regelverket träffar de aktörer där risken för oseriöst agerande är störst.

Populärt just nu
De senaste nyheterna direkt i din inkorg
Få koll på det senaste från Sobona och våra medlemmar, de kommunala företagen. Genom att prenumerera på nyhetsrummet blir du notifierad via mejl så fort vi publicerar nyheter eller pressmeddelanden.
Prenumerera på nyheter och pressmeddelanden


