Förberedelser för löneöversyn – vad kan du göra redan nu?
Löneöversynen 2025 närmar sig, men hur kan arbetsgivare förbereda sig trots att de centrala avtalen ännu inte är klara?
Sobona rekommenderar att arbetsgivare redan nu börjar kartlägga och analysera medarbetares prestationer. Även om förhandlingarna med fackliga motparter pågår under våren, finns det flera delar av löneöversynen som kan hanteras i förväg:
✔ Chefer kan börja göra bedömningar av medarbetares prestationer
✔ Planering av löneökningsnivåer både på grupp- och individnivå
✔ Förberedelse av interna processer och samtalsstrukturer
💡 Tänk på att:
- Lönesamtal kan hållas utan att diskutera exakta löneökningar. Fokus kan i stället ligga på prestationer och chefsbedömningar.
- Om lokala fackliga parter är öppna för dialog kan preliminära överläggningar hållas, men dessa kan behöva justeras efter de centrala avtalen.

Populärt just nu
05 februari 2026Arbetsmiljö 2026: några perspektiv att ha med sig
30 januari 2026Sobona beviljas statsbidrag för utveckling av branschvalidering inom tre branscher
17 februari 2026Regeringen vill begränsa offentlig säljverksamhet
12 februari 2026Språket på jobbet: Klarspråk, lärande och kompetensförsörjning
De senaste nyheterna direkt i din inkorg
Få koll på det senaste från Sobona och våra medlemmar, de kommunala företagen. Genom att prenumerera på nyhetsrummet blir du notifierad via mejl så fort vi publicerar nyheter eller pressmeddelanden.
Prenumerera på nyheter och pressmeddelanden