Nu gällande avtal
ÖKA gäller från och med 1 maj 2024 tills vidare med en ömsesidig uppsägningstid av tre kalendermånader. Avtalet är tecknat med:
- Fastighetsanställdas förbund
- Kommunal
- Seko
- Transport
- AkademikerAlliansen, se samtliga förbund Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
- OFRs förbundsområde Allmän kommunal verksamhet
Avtalet ska ses som ett av flera verktyg när arbetsgivaren står inför en situation där man inte kan hitta den kompetens som verksamheten kräver.
Som anställd på ÖKA ges arbetstagaren möjligheten att lära sig ett hos arbetsgivaren angivet målyrke under anställningstiden, som sedan kan leda till en reguljär anställning inom målyrket eller yrkesområdet.
För att möjliggöra etableringsjobb har Överenskommelse om Etableringsjobb träffats för branscher som tillämpar BÖK. För de personer som arbetsgivaren vill anställa och som har beviljats ersättningen tillämpas ÖKA, men med de särskilda bestämmelser om etableringsjobb som finns i bilaga 2 till ÖKA - Överenskommelsen om Etableringsjobb.
Redogörelsetext
Redogörelsetext för Överenskommelse om Etableringsjobb pdf, 118.2 kB, öppnas i nytt fönster.
Mer information
Som medlem i Sobona kan du läsa mer om ÖKA och andra anställningar med arbetsmarknadsavtal i Arbetsgivarguiden.Läs mer om ÖKA i Arbetsgivarguiden